Niedziela Zmartwychwstania
Wyciągnij swe ręce dziś do Chrystusa.
On który cierpiał powstaje dziś z grobu.
Cieszy się wszechświat – cieszą niebiosa
I ty ciesz się ziemio – pełna żałoby.
Wciąż ciesz się i śpiewaj hymn Alleluja,
Bo niebo z Chrystusem dziś zwyciężyło
I twój też głos nich w niebo się wzbija,
Bo życie człowieka swój los zmieniło.
W Wielką Sobotę wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum. Gasną światła - wigilia jest przecież oczekiwaniem. Łacińskiemu słowu vigilare odpowiada polskie czuwać.
Rezurekcja rano o godz. 6:00. Pozostałe Msze św. w Pokoju o godz. 11:00 i w Krogulnej o godz. 9:15.
ks. KR, 30 III 2013 r.
Święte Triduum Paschalne
I. Pierwszym dniem Triduum Paschalnego jest Wielki Czwartek. To dzień ustanowienia dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii. Wspominamy, a zarazem upamiętniamy Ostatnią Wieczerzę jaką Chrystus spożywał w ostatnią noc przed męką. Ukazują to słowa znanej pieśni: "Uczta Pańska jest pamiątką tej wieczerzy przed wiekami, kiedy Jezus w noc ostatnią w ręce ludzkie był wydany".
II. Wielki Piątek, to dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca, adoruje krzyż, wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Chrześcijanie zachowują post (tylko jeden posiłek do syta) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Według dawnej tradycji Kościoła, tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów. Nie powinny one jednak przesłonić najważniejszej celebracji. Centralnym momentem dnia jest Liturgia Męki Pańskiej, który sprawuje się ją zwykle wieczorem.
III. W Wielką Sobotę wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum. Gasną światła - wigilia jest przecież oczekiwaniem. Łacińskiemu słowu vigilare odpowiada polskie czuwać.
Czwartek w Pokoju , godz. 18: 30, Msza św. Wieczerzy Pańskiej(przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy. Adoracja do godz. 21:00)
Piątek w Pokoju, godz. 7:30, Ciemna Jutrznia i Droga Krzyżowa.
Piątek w Pokoju, godz. 18:30, Liturgia Wielkiego Piątku (Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy od godz. 08:30 do 18:30 planu w: ogłoszeniach)
Sobota w Pokoju, godz. 7:30, Ciemna Jutrznia (Adoracja przy Bożym Grobie od godz. 08:30 do Wigilii Paschalnej, plan w ogłoszeniach)
Sobota, święcenie pokarmów: Pokój godz. 10:00 i 12:00, Krzywa Góra godz. 10:30, Siedlice godz. 11:00, Krogulna godz. 11:30.
Msze św. w Niedzielę Zmartwychwstania: rezurekcja o godz. 6:00 i suma o 11:00, w Krogulnej Msza św. o 9:15.
ks. KR, 26 III 2013 r.
Plan Rekolekcji wielkopostnych
„Jestem Królem Miłosierdzia” (Dz 88):
20 – 24. 03. 2013 r.
Środa 20. 03. 2013r.
17:30 - (Krogulna) Msza św. - rozpoczęcie rekolekcji - nauka ogólna;
18:30 - (Pokój) Msza św. - rozpoczęcie rekolekcji - nauka ogólna;
Czwartek 21.03.2013 r.
08:30 - (Pokój) Msza św. z nauką ogólną;
10:00 - 11:30 - (Pokój) Szkoła Podstawowa - nauka i Różaniec św.;
17:30 - (Krogulna) Msza św. z nauką;
18:30 - (Pokój) Msza św. z nauką;
20:30 - (Pokój) Adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski;
Piątek 22.03.2013 r.
08.30 - (Pokój) Msza św. z nauką;
10.00 - (Pokój) Szkoła Podstawowa - nauka i Droga Krzyżowa;
16.30 - (Krogulna) Droga Krzyżowa;
17.00 - (Krogulna) Msza św.z nauką;
17.30 - (Pokój) Droga Krzyżowa;
18.00 - (Pokój) Msza św. z nauką;
19.00 - (Pokój) Gimnazjum i młodzież starsza - nauka i Droga Krzyżowa;
20.30 - (Pokój) Adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski;
Sobota 23.03.2013 r.
10.00 - (Pokój) Msza św. z nauką dla chorych z udzieleniem namaszczenia chorych;
16.00 - (Krogulna) Spowiedź święta;
16.30 - (Krogulna) Msza św. z nauką;
17.30 - (Pokój) Spowiedź święta;
18.00 - (Pokój) Msza św. z nauką;
19.00 - (Pokój) Gimnazjum i młodzież starsza - nauka i spowiedź święta;
20.30 - (Pokój) Adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski;
Niedziela Palmowa 24.03.2013r.
07.30 - (Pokój) Msza św. z nauka ogólną;
09.15 - (Krogulna) Msza św. z nauka ogólną;
11.00 - (Pokój) Msza św. z nauka ogólną;
15.00 - (Pokój) Nabożeństwo Gorzkich Żali;
15.30 - (Pokój) Okazja do spowiedzi przedświątecznej;
ks. KR, 17 III 2013 r.
Habemus papam
W środę 13 marca 2013 r. tuż po godz. 19.00 biały dym z Kaplicy Sykstyńskiej i dzwony Bazyliki św. Piotra w Rzymie obwieściły Kościołowi i światu radosną nowinę, którą wyraził kardynał protodiakon Jean-Louis Tauran słowami znanej wszystkim formuły:
Annuntio vobis gaudium magnum; habemus Papam: Eminentissimum ac reverendissimum Dominum, Dominum Jorge Mario Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Bergoglio, qui sibi nomen imposuit Franciscum.
Był arcybiskupem Buenos Aires. W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów, tam też kontynuował naukę, zgłębiając nauki humanistyczne: filozofię, literaturę i psychologię. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. Śluby wieczyste złożył cztery lata później.
W Villa Barilari był mistrzem nowicjatu. Przez pewien czas pracował w Niemczech, gdzie kończył doktorat. Po powrocie do kraju pełnił funkcję dyrektora duchownego w Colegio del Salvador w Cordobie, a później rektora Kolegio Maximo San José w San Miguel.
W 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, a po śmierci kard. Quarraciono objął tę diecezję. Jednocześnie pełnił też funkcję ordynariusza dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie. Był także Wielkim Kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie.
Do godności kardynalskiej został wyniesiony w 2001 roku. Podczas konklawe w 2005 roku był w gronie papabile. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.
(Za Radio Vaticana 2013)
ks. KR , 13 III 2013 r.
Rekolekcje wielkopostne
Ćwiczenia rekolekcyjne poprowadzi ks. dr Waldemar Seremak pallotyn z Doliny Miłosierdzia z Częstochowy, teolog duchowości.
Rekolekcje przed Niedzielą Palmową w dniach
20, 21, 22, 23, 24 marca 2013 r.
Z Dzienniczka św. siostry Faustuny:
Kiedy poszłam na adorację, zapytałam się Pana: Jaka jest wola Twoja, Jezu, w tej sprawie, w której mi się spowiednik każe spytać? - Jezus mi odpowiedział: Jest wolą Moją, aby tu był, i niech się sam nie zwalnia. - I zapytałam się Jezusa, czy może być ten napis: „Chrystus, Król Miłosierdzia". - Jezus mi odpowiedział: Jestem Królem Miłosierdzia".
ks. KR, 05 III 2013 r.
Wielkopostna pielgrzymka - 16 marca
KALWARIA - Mikołaj Zebrzydowski odznaczał się pobożnością do Matki Bożej i dlatego bardzo wcześnie powstają w Kalwarii kaplice poświęcone Matce Bożej. W roku 1641 znalazł się w Kalwarii obraz Matki Bożej, zwany początkowo płaczącym, a później cudownym. Obraz ten wcześniej znajdował się w kilku okolicznych plebaniach i dworach. Już w 1613 r. znane było nabożeństwo dróżkowe, zwane drogą współcierpienia Matki Bożej. Rozbudowa kalwarii trwała również po śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego. Obecnie obejmuje ona, rozciągnięte na długości 6 km, 42 kościoły i kaplice, w tym 26 z XVII w., poświęcone kultowi męki Pańskiej oraz Matki Bożej.
MOGIŁA - umieszczony w kościele w Krakowie - Mogile wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego, już w Xlll wieku zasłynął łaskami. Przed tym wizerunkiem modlili się m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, św. Jadwiga Królowa. Figura Pana Jezusa Mogilskiego ma 192 cm i jest polichromowana. Ma naturalne włosy, o których ludowe opowiadanie mówi, że kiedyś odrastały. Na biodrach Chrystusa znajduje się przepaska z tkaniny ze złotym haftem. Kaplicę Krzyża świętego zamyka kuta, żelazna, krata ze złoceniami - wotum rycerzy Stefana Żółkiewskiego za ocalenie w bitwie pod Cecorą w 1620 roku.
Wyjazd pielgrzymów - 16 marca (sobota) godz. 6:00.
ks. KR, 05 III 2013 r.
Zakończenie pontyfikatu Benedykta XVI
Benedykt XVI ogłosił, że ustąpi z urzędu papieskiego. "Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową" - powiedział papież po łacinie 11 lutego 2013 r. do uczestników konsystorza w sprawie kanonizacji grupy błogosławionych. 265. następca św. Piotra, który 16 kwietnia br. skończy 86 lat, ostatecznie złoży swój urząd 28 lutego o godz. 20.
Najważniejsze wydarzenie ośmioletniego pontyfikatu (za ekai):
1. Encykliki "Deus caritas est" i "Caritas in veritate”
2. Papież z Niemiec w Auschwitz
3. Podróż do Turcji
4. Zdjęcie ekskomuniki z lefebrystów
5. List do katolików Irlandii
6. Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu
7. Spotkanie w Asyżu
8. Beatyfikacja Jana Pawła II
9. Trylogia "Jezus z Nazaretu"
10. Ogłoszenie rezygnacji.
W ostatnich dniach pontyfikatu polecajmy Papieża dobroci i łaskawości Boga w modlitwie.
ks. KR, 23 II 2013 r.
Wielki Post 2013
Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.
W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden - do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Prawo kanoniczne nie nakłada na wiernych natomiast obowiązku uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii (chociaż jest to powszechną praktyką, z której nie powinno się rezygnować bez ważnej przyczyny).
Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach. W liturgii pojawił się on w VIII wieku.
ks. KR, 10 II 2013 r.
Święto Ofiarowania Pańskiego
Święto Ofiarowania Pańskiego przypada czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Jest to pamiątka ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Matkę Bożą obrzędu oczyszczenia. Święto Ofiarowania jest związane z tajemnicą Narodzenia Pańskiego.
Tradycyjnie dzisiejszy dzień nazywa się dniem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. Obchodom towarzyszyła procesja ze świecami. W czasie Ofiarowania starzec Symeon wziął na ręce swoje Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: "Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela" (Łk 2, 32).
Ze świętem Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek - kończy się tradycyjny (a nie liturgiczny - ten skończył się świętem Chrztu Pańskiego) okres Bożego Narodzenia. Dzisiejsze święto zamyka więc cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego.
W niedzielę na sumie o godz. 11:00 poświęcenie i wręczenie świec dzieciom klasy III przygotowującym się do przyjęcia I Komunii św.
ks. KR, 31 I 2013 r.
Śp. ks. Józef Bałabuch
Eksportacja odbędzie się w niedzielę 27 stycznia 2013 r. o godz. 15.30 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa w Fałkowicach;
Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 28 stycznia 2013 r. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa w Fałkowicach.
Ks. Józef Bałabuch urodził się 22 września 1935 r. w Wierzbowcu, powiat Trembowla w województwie tarnopolskim na dawnych Kresach Wschodnich. Po zakończeniu wojny wraz z całą rodziną przeniósł się na Śląsk i zamieszkał w Dobiercicach w powiecie kluczborskim. Po ukończeniu w 1953 r. Niższego Seminarium w Gliwicach rozpoczął studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 listopada 1958 r. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy z rąk biskupa Franciszka Jopa. Po święceniach został najpierw wikariuszem w parafii pw. Trójcy Świętej w Gorzowie Śląskim (1958-1961), a następnie kontynuował posługę wikariuszowską w parafiach: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu (1961-1962), pw. Trójcy Świętej w Bytomiu (1962-1964), Krzywiźnie (1964-1967), Racławicach Śląskich oraz Bojkowie (1967-1969). W 1969 r. został najpierw wikariuszem ekonomem, a następnie w 1970 r. proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Fałkowicach. Posługę tę pełnił nieprzerwanie aż do 2005 r., kiedy ze względów zdrowotnych przeszedł na emeryturę. W latach 1983-1988 pełnił funkcję wicedziekana dekanatu Zagwiździe. Został odznaczony przez biskupa opolskiego w 1982 r. tytułem dziekana honorowego, zaś w 1992 r. radcy duchownego. Odszedł do Domu Ojca po ciężkiej chorobie 24 stycznia 2013 r.
ks. KR , 24 I 2013 r.
Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38